Cirkadiánny rytmus: Ako pôsobí na zdravie našich očí?

Vedeli ste, že umelé osvetlenie narúša naše vnútorné biologické hodiny? Ako s tým súvisia naše oči? A prečo by si mali dať na narušený cirkadiánny rytmus pozor najmä nositelia kontaktných šošoviek, dioptrických okuliarov alebo ľudia po laserových operáciách očí?

Naše vnútorné hodiny

Cirkadiánny rytmus sa dá považovať za naše vnútorné hodiny, za striedanie období spánku a bdenia v rámci nášho každodenného života. Tento prirodzený biologický cyklus riadi naše telesné funkcie vrátane hormonálnej hladiny, spánku, regenerácie a výkonu. A naše oči v tomto procese zohrávajú nesmierne dôležitú rolu, pretože prostredníctvom nich vnímame svetlo, ktoré naše vnútorné hodiny nastavuje a ovplyvňuje.

Prirodzené slnečné svetlo obsahuje tzv. modré spektrum, ktoré cez sietnicu ovplyvňuje produkciu hormónu melatonínu. Ráno a počas dňa modré svetlo tvorbu melatonínu potláča, vďaka čomu sme bdelí a aktívni. Večer by sa mala naopak hladina melatonínu v našom organizme zvýšiť, aby sa pripravil na spánok a dokázal účinne regenerovať.

Zradné umelé osvetlenie

Problém nastáva vtedy, ak sme večer vystavovaní intenzívnemu umelému osvetleniu, najmä modrému svetlu z obrazoviek zobrazovacích zariadení ako je smartfón, tablet či počítač alebo televízor. Toto svetlo tvorbu melatonínu potláča, rovnako ako slnečné svetlo cez deň, a hovorí nášmu telu, že vlastne nemá ísť spať. Náš organizmus je potom zmätený, naruší sa spánok a vyvolá útlmová odpoveď organizmu. Nielenže potom nedokážeme zaspať, organizmus sa patrične nezregeneruje a oslabí sa naša imunita, ale má to dopad aj na zdravie našich očí ako takých.

Dlhodobá expozícia modrému svetlu môže viesť k tzv. digitálnej únave očí. Prejavuje sa suchosťou očných slizníc, rozmazaným videním, bolesťami hlavy a celkovou únavou,” upozorňuje MUDr. Veronika Combová z VESELY Očná Klinika.

Nositelia kontaktných šošoviek by si mali dať ešte väčší pozor

Voči modrému svetlu a umelému osvetleniu vo všeobecnosti sú najzraniteľnejší nositelia kontaktných šošoviek. “Dlhodobé vystavovaniu sa modrému svetlu z obrazoviek spôsobuje nižšiu frekvenciu žmurkania a to vedie k rýchlejšiemu vysychaniu očných slizníc. Pri nosení kontaktných šošoviek je tento efekt výraznejší, pretože šošovky môžu obmedziť prístup kyslíka k rohovke a zhoršiť pocit suchosti,” vysvetľuje očná lekárka. Odporúča kontaktné šošovky po príchode domov z práce alebo zo školy vymeniť za dioptrické okuliare, aby si od nich oči aspoň trochu oddýchli.

Modré svetlo a umelé osvetlenie vo všeobecnosti môžu prispieť aj k väčšej únave očí, čo sa potom prejavuje začervenaním, pocitom piesku v očiach alebo pálením, a to najmä ak nositeľ šošoviek trávi pred obrazovkou veľa času. “V neposlednom rade môže umelé osvetlenie prispieť k zníženiu kontrastu a ostrosti videnia. Niektoré druhy umelého osvetlenia môžu spôsobovať na povrchu šošoviek oslnenie alebo reflexy. To vedie k zníženej kvalite videnia, predovšetkým v noci,” dodáva očná lekárka.

Nositelia okuliarov sa zase potýkajú s tým, že pri nesprávnom osvetlení môžu odlesky na šošovkách okuliarov spôsobovať diskomfort a znižovať ostrosť videnia. Tento efekt pomáha minimalizovať antireflexná úprava skiel.

Ako si dávať pozor na svoj cirkadiánny rytmus?

Naše oči sú dôležitým článkom v regulácii cirkadiánneho rytmu, no moderný životný štýl ich často vystavuje stresovým faktorom, ktoré môžu narušiť ich funkciu a celkové zdravie organizmu. Dbať na správne osvetlenie a hygienu zraku je v dnešnej dobe kľúčovým krokom k lepšiemu zdraviu a kvalitnejšiemu životu.

Poďme si zhrnúť, čo môžete v tejto súvislosti urobiť pre svoje oči a zdravý cirkadiánny rytmus.

  • Viac prirodzeného svetla – Trávte počas dňa čo najviac času vonku, najmä ráno, aby ste podporili správne nastavenie vášho cirkadiánneho rytmus už v úvode dňa.
  • Dodržiavajte pravidlo 20-20-20 – Ak máte zamestnanie, kde sa priveľa dívate doblízka, napríklad pracujete na počítači alebo študujete a pozeráte do učebníc, každých 20 minút sa zahľaďte na 20 sekúnd na objekt vzdialený aspoň 20 stôp (približne 6 metrov), aby ste očiam dopriali úľavu a eliminovali ich namáhanie.
  • Obmedzte večer modré svetlo – Používajte na elektronických zariadeniach nočný režim, zapnite na nich filtre modrého svetla. Najlepšie by bolo obmedziť večer používanie telefónu, tabletu či televízoru na minimum a rozhodne s nimi nezaspávať.
  • Nastavte si doma osvetlenie tak, aby bolo vo večerných hodinách teplejšie a menej intenzívne. Vyhýbajte sa extrémne jasnému alebo naopak prislabému osvetleniu.
  • Dodržiavajte spánkovú hygienu – Vytvorte si stabilný spánkový režim a minimalizujte svetelný smog v spálni. Obmedzte používanie digitálnych zariadení pred spaním.
  • Ak nosíte kontaktné šošovky alebo máte sklony k syndrómu suchého oka, používajte zvlhčujúce očné kvapky, tzv. umelé slzy. 
  • Ak nosíte dioptrické okuliare, vyberte si okuliare s antireflexnou vrstvou a filtrom modrého svetla.
  • Ak vás kontaktné šošovky a dioptrické okuliare obmedzujú a strpčujú vám život, rýchlym a pohodlným riešením je v dnešnej dobe laserová operácia na odstránenie dioptrií. Je to naozaj rýchly, bezpečný a bezbolestný zákrok v lokálnej anestézii, po ktorom sa môžete do 24 hodín vrátiť k svojim každodenným povinnostiam a neriešiť diskomfort, ktorý sa so šošovkami a okuliarmi spája.

Informačný servis

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies